1. Czemu miód krystalizuje?
W momencie podbierania miodu z ula ma on postać płynną zwana patoką. Im więcej glukozy w miodzie tym szybciej ulegnie on krystalizacji, np. miód rzepakowy już po kliku dniach od miodobrania. Niektóre gatunki miodów mogą krystalizować nawet do roku ( np. miód akacjowy). Każdy naturalny miód prędzej czy później skrystalizuje, ale długość krystalizacji zależy od rodzaju miodu. Jest to naturalny proces, który zachodzi w miodzie.
2. Czy produkty pszczele można podawać dzieciom?
Dzieci mogą jeść miód, pyłek kwiatowy i propolis po ukończeniu 1 roku życia, pod warunkiem braku uczulenia na te produkty pszczele. W razie obaw, najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem rodzinnym.
Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/64706,miod-w-diecie-dziecka dr med. Wojciech Feleszko
3. Czy można spożywać pyłek pszczeli oraz pierzgę przy alergii?
Osoby uczulone na pyłek kwiatowy traw, drzew oraz roślin uprawnych i dziko rosnących muszą bardzo ostrożnie rozpocząć przyjmowanie pyłku lub pierzgi. Pyłek i pierzga są „naturalną szczepionką” na alergię, jednakże początkowo należy je przyjmować w bardzo małych ilościach oraz obserwować reakcję organizmu. Alergia na pyłki roślin, jest to przeważnie alergia na pyłki lotne, których pszczoła nie zbiera.
4. Jak przechowywać miód?
Miód powinien być przechowywany w temperaturze do 16°C, w ciemnym miejscu. Jeżeli w domu panuje wysoka temperatura, można miód trzymać w lodówce.
5. Czy miody są skrystalizowane?
Nasze miody krystalizują od kilku dni do kilku tygodni a nawet miesięcy ( miód akacjowy, miody spadziowe, miód wrzosowy ). Wynika to z wybierania dojrzałego miodu, z małą ilością wody, ale bogatego w enzymy pszczele. Konsystencja miodu zależy też od gatunku: miody rzepakowe, wielokwiatowe są kremowe, lipa i spadź bardziej zbite.
6.Czy miód można używać do herbaty/kawy?
Oczywiście. Nie dodajemy go do wrzątku. Do herbaty polecamy miód lipowy, nawłociowy, rzepakowy. Natomiast do kawy świetnie sprawdzi się miód gryczany.
7. Który miód jest najlepszy dla dzieci?
W przypadku miodów tradycyjnych, dzieci uwielbiają bardzo delikatny miód akacjow lub wielokwiatowy. Na przeziębienie polecamy miód lipowy oraz malinowy.
8. Jak długo miód jest zdatny do spożycia?
Na każdej etykiecie naszych produktów jest podana data przydatności do spożycia.
9. Dlaczego miód z tego zamówienia smakuje inaczej/ ma inny kolor/ zapach niż z poprzedniego?
Nasze miody są naturalne, niestandaryzowane pod względem smaku i wyglądu. Każdy rodzaj miodu może pachnieć i smakować inaczej, w zależności od miejsca zbioru. Każdy słoik miodu może mieć trochę inny aromat i zapach, a jednocześnie być danym gatunkiem miodu.
10. Co oznacza biała pianka na miodzie?
Obecność białej pianki na miodzie jest jednym z wyraźnych wskaźników, że produkt jest naturalny i wysokiej jakości. Taka pianka powstaje, gdy miód nie został poddany intensywnemu filtrowaniu ani obróbce cieplnej, co pozwala mu zachować wszystkie swoje naturalne składniki